fbpx

Lazer Kesim ve Markalama Makineleri, Dijital Baskı Makineleri

Çift Kafa Lazer Kesim Makinesi

Lazer kesim makinelerinin birim sürede çıkardığı işlem sayısı her zaman kullanıcıyı tatmin etmeyebilir. Bu durumda ikici bir makine seçeneği gündeme gelecektir. Fakat sınırlı da olsa, ikinci makine ihtiyacını giderebilmenin alternatif bir yolu olarak makineye ikinci bir kafanın eklenmesi düşünülebilir.

Aynı eksen üzerine eklenen 2. Lazer kafası, otomatik veya manuel olarak desene göre konumlandırılır ve ilk kafanın yaptığı işin aynısını konumlandığı yerde yapar.

X eksenindeki boyu 160cm Y eksenindeki boyu 90cm olan bir makine düşünelim. Çalışmamız gereken desenler de 20cm X 10cm boyutlarında olsun. Tek bir desenin de 15 saniye sürdüğünü farz edelim. Çalışma alanına bu desenden 72 tane sığacaktır ve bu işlem tek bir lazer kafası ile 18 dakika sürecektir. Fakat X ekseninde 80cm üzerinde eklenecek ikinci bir kafa, makineyi 80cm X 90cm ebatlı iki makine gibi çalıştırmaya yarayacaktır. Bu sayede, tek kafanın yapması gereken işlem sayısı 36’ya düşecektir ve bu 9 dakikaya tekabül eder. Bu 9 dakika içerisinde 36’ar tane işlem yapan 2 kafa toplamda 72 ürünü bitirmiş olacaklardır.

Bu durumda, zaman performansı %50 artmış olacaktır. Fakat ikinci kafa her durum için performansı %50 arttırır diyemeyiz. Desenin cinsine göre 2. Kafanın alacağı pozisyon değişecek ve vakit performansı oranı buna bağlı olarak değişecektir.

Sıkça sorulan birkaç soruyu da maddeler halinde açıklamaya çalışalım:
– İki kafa aynı anda farklı işler yapamaz.
– Büyükçe bir desenin yarısını ilk kafa diğer yarısını ikinci kafa yapamaz.
– İkinci kafa kapatılabilir.
– İkinci bir kafa aynı zamanda ikinci bir tüp ve ikinci bir güç kaynağı ihtiyacı demektir.
– Çift çıkışlı bir soğutucu iki tüpü birden soğutabilir.

Çift kafalı makine seçeneklerimizi, www.lazerpol.com sitesinde makineler bölümünden inceleyebilirsiniz.

Lazerpol Hakkında

Lazerpol, Telasan Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra 2000 yılı başlarında, lazer kesim, lazer markalama, lazer kaynak gibi lazer sektöründe kullanılan her türlü makine ve ekipmanlarla birlikte, bu ürün gruplarının yedek parça ve sarf malzemelerinin tedariği, satışı ve satış sonrası teknik servis ve takip hizmetini yapmak amacıyla kurulmuş olup, ürün grubuna yıllar içerisinde UV printer baskı makinesi, yedek parça ve sarf malzemelerini ekleyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

444 3 103 Bizimle iletişime geçin