fbpx

Lazer Kesim ve Markalama Makineleri, Dijital Baskı Makineleri

Lazer Kesim İle İlgili 5 İpucu

Lazer kesim büyük ve çeşitli projelere imza atmanızı sağlayan etkili bir üretim teknolojisidir. Ancak lazer kesim projenizi geliştirmeye başlamadan önce, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için bazı konuları dikkate almanız faydalı olacaktır. Bu blog yazımızda 5 adımda kesim projelerinizde size yardımcı olacak en iyi ipuçlarını vermeye çalışacağız.

Lazer kesim makinası nasıl çalışır?

Lazer kesim teknolojisi ile ilgili çok fazla bilgiye sahip değilseniz kısaca lazer kesim hakkında bir hatırlatma yapabiliriz, lazer kesim 2 boyutlu çizim doslarını seçtiğiniz materyal üzerinde işleyerek fiziksel bir objeye dönüştüren bir teknolojidir. Lazer kesim, malzemeyi yüksek hızda kesebilen sürekli bir lazer yöntemidir ve son derece hassas kesimler yapmanıza imkan veren bir teknolojidir. CO2 Lazer kesim teknolojisi ile 10mm kalınlığa kadar parçaları kesebilirsiniz. Lazer kesim için internet ortamında binlerce 2D vektör çizim dosyasına ulaşabilir ve bunları çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bu üretim teknolojisini kimler kullanabilir?

Lazer kesim herkes için uygundur! Kullanımı kolay ve geniş bir sektörde yaygın bir şekilde yerini almıştır. Firmalar daha avantajlı bir üretim yöntemi olarak kullanırlarken, mühendisler, tasarımcılar ya da sanatçılar lazer kesim teknolojisini kullanmaktadır. Lazer kesim endüstriyel uygulamalarda kullanılmasının yanı sıra kişiye özel üretim projelerinde de kullanılmaktadır. Örneğin bazı firmalar lazer kesim ile üretilmiş ürünler sunarken bazıları da kişiye özel üretilmiş lazer kazıma tekniği ile hazırlanan ürünler üzerinde çalışmaktadır. Lazer kesim teknolojisinin pek çok avantajı vardır, İlk olarak lazer teknolojisi malzeme kesmek için özelleşmiştir ve aynı zamanda da düşük maliyetli bir teknolojidir, kuyumdan mobilyacılığa, reklamcılıktan, matbaacılığa çok geniş bir çalışma alanı vardır.

Lazer kesim hangi sektörde olursanız olun, tartışmasız olarak firmanıza değer katacaktır.

Mümkün olan en iyi sonucu almak için bu 5 ipucumuzu göz önünde bulundurabilirsiniz.

1- Doğru Malzemeyi Seçin

Doğru malzemeyi seçmek önemlidir, katı ve sert bir malzemeye mi ihtiyacınız var yoksa ışık geçiren ya da esnek mi? Beklentilerinize ve projenize uygun mümkün olan tüm materyal seçeneklerini gözden geçirmelisiniz. Farklı tasarım özelliklerinde, farklı kalınlıkta ve renkte pek çok seçeneğe ulaşıp projenize en uygun olanını seçmek gerekiyor.

2- İki Çizgi Arasındaki Boşluk Önemlidir

Çalışmanızın daha tutarlı ve sağlam olması için iki kesim çizgisi arasındaki minimum aralık önem taşıyor, eğer çok yakın kesilirse ve bu mesafe malzeme kalınlığından azsa malzemenin türüne göre kırılma gibi riskler taşımaktadır. Eğer zorunluluk yoksa tasarımdaki detayları kontrol etmeniz ve malzemenin kırılmadan kullanılabilmesi için optimum uzaklıkları belirlemeniz gerekecektir.

3- Yazılarınızı Lazer Kesim ve Lazer Kazıma İçin Yeniden Hazırlayın

Eğer lazer kazıma ve kesim projenizde yazı kullanacaksanız, yazının okunabilir olduğundan emin olmalısınız. Aşağıdaki tavsiyeler çalışmalarında yazı kullanacaklar için faydalı olacaktır.

Harfler arasında boşluk bırakmaktan kaçınmayın ve çok küçük fontlar kullanmayın. Yazı kazırken ya da keserken yapılan en yaygın hata harfler arasında yeterince boşluk bırakmamaktır. Seçtiğiniz yazı karakterine göre harfler arasında daha fazla ya da daha az boşluk bırakmanız gerekebilir. Bununla birlikte çalışmanızdaki yazılar text değil şekil (shape) olarak tanımlanmış olmalıdır. Özellikle A,D,O,B gibi harflerin dışının kesilmesi gerektiği gibi içinin de kesilmesi gerekir. Tasarımdaki son kontrollerinizi yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

4- Minimum ve Maksimum Ölçülere Dikkat Edin

Lazer kesim büyük projeleri rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz çok etkili bir üretim tekniğidir. Lazer kesim size 3D yazıcıya göre daha büyük ölçülerde daha az maliyetle çalışma imkanı sunar. Projenizin maksimum büyüklüğünü lazer kesim makinenizin çalışma alanının büyükliğü belirleyecektir, bu nedenle lazer kesim makinesi seçerken, üzerinde çalışacağınız materyalin büyüklüğünü göz önünde bulundurun.

5- En İyi 2D Modelleri Bulun

Lazer kesim yapmak için ileri düzey tasarım bilgilerine ihtiyacınız yoktur, günümüzde internet üzerinde hem ücretsiz hem de ücretli olarak ulaşabileceğiniz binlerce vektörel ve kesim-kazıma yapmaya uygun dosya bulunuyor. Tabi ki eğer bir tasarımcıysanız kendi modellerinizi çizip bunları lazer kesim makinanızla kesmek ya da kazımak size çok daha esnek ve sınırsız bir çalışma alanı sunacaktır. Tasarımlarınızı yaparken bu blog yazımızdaki küçük ipuçlarını da göz önünde bulundurursanız hata yapma riskiniz en aza inecektir.

Lazerpol Hakkında

Lazerpol, Telasan Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra 2000 yılı başlarında, lazer kesim, lazer markalama, lazer kaynak gibi lazer sektöründe kullanılan her türlü makine ve ekipmanlarla birlikte, bu ürün gruplarının yedek parça ve sarf malzemelerinin tedariği, satışı ve satış sonrası teknik servis ve takip hizmetini yapmak amacıyla kurulmuş olup, ürün grubuna yıllar içerisinde UV printer baskı makinesi, yedek parça ve sarf malzemelerini ekleyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

444 3 103 Bizimle iletişime geçin