fbpx

Lazer Kesim ve Markalama Makineleri, Dijital Baskı Makineleri

Lazer Kesim’in Tarihçesi

Lazer kesim günümüzde pek çok sektörde, üretim tesislerinde, tıpta ve hatta sanat eserlerinin yapımında yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir. Tüm bu yaygın kullanıma rağmen lazer kesim diğer yöntemlere kıyasla nispeten yeni bir teknolojidir.

İlk Lazer Kesim Teknolojileri

Şu an alışık olduğumuz lazer teknolojileri çoklu işlem yapabilen sistemlerdir. Örneğin hem lazer kesim hem de lazer kazıma işlemini aynı makine yapabilmektedir.

İlk gerçek çalışan lazerin tarihi 1960’lara kadar uzanıyor, ancak o zamanlar pek bir kullanım alanı yoktu, yeni çıkan bu teknolojinin işe yarar sistemlerde çalışır hale gelmesi biraz daha zaman geçmesi gerekiyordu.

Bununla birlikte, lazer ışınının yetenekleri ve yapabilecekleri ortadaydı. Yalnızca tek bir dalga boyuna sahip yoğun, dar bir ışık demeti sunma kabiliyeti, düzinelerce endüstri için potansiyel kullanımları olduğu anlamına geliyordu.

Lazer ışını konusundaki yeni bilimsel keşifler bilimsel camiada ve toplumda kafa karışıklıklarına neden oluyordu, insanlar bu yeni teknolojinin ne kadar gelişebileceğini kestiremiyorlardı. Lazer konusundaki gelişmeler sıklıkla ulusal gazetelerde yer buluyordu.


Farklı Lazer Tipleri

Lazer ışını pek çok söylentiye ve de bilimsel gerçeklere rağmen, gerçek popülaritesini Star Wars (Yıldız Savaşları) film serisiyle yakalamıştır. Lazer ışınının günlük hayatta kullanımları ise 1960’lardan sonra yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır.

Lazer kesim, birkaç tipte icat edilen en eski lazer ışını işlemidir. Karbondioksit karışımı kullanan, gaz lazerli kesme işlemi ilk olarak 1964 yılında bir elektrik mühendisi Kumar Patel tarafından Bell Labs, New Jersey’de icat edildi. Yine aynı yılda, J. E. Geusic adlı farklı bir mühendis, Bell Laboratuarları’nda da kesim için kristal lazer yöntemini geliştirmiştir.

Lazer Kesim’de İlk Uygulamalar

1960’larda, lazer kesim teknolojisinin avantajlarının kesin bir şekilde ortaya konmasından sonra, birçok uygulama için onlarca endüstride benimsemesi uzun sürmedi. 1965 yılında elmas madenlerinde kesme ve delme gibi iki benzer işlem kullanılıyordu ve 1967’de İngilizler tarafından lazerle kesme işlemi çok daha geniş bir ölçekte uygulanmaya başlandı.

Western Electric, lazerli kesme makinelerini hızlı bir şekilde üretiyordu ve 1970’lerde bu işlem havacılık endüstrisine girmeyi başardı.

Aynı zamanda, 1970’lerin başında, metal de dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için gaz lazerle kesme işlemi yapıldı.

1980’lerde, dünya çapında çeşitli endüstrilerde toplam 7.5 milyar dolar değerinde 20.000 ticari lazer kesim makinesi kuruldu. Profesör Bill Steen, Laser Materials Processing adlı kitabında, lazerin icadından bu yana, yeni bir sanayi devrimine girdiğimizi yazdı. Lazer tabanlı teknolojinin önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edeceğini görmemiz muhtemeldir ve bu sürecin gelecekte bizi nereye götürebileceğini düşünmek heyecan verici.

 

Günümüzde Lazer Kesim

CO2 lazer bazlı kesim, günümüzde en popüler kesim yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, daha yeni bir teknoloji olan fiber lazerle işlem yapmanın geçmişi yalnızca 2008 yılına kadar uzanıyor. Günümüzde lazer teknolojisinin yeni ve etkin bir yolu olarak görülüyor ve giderek artan bir şekilde dünyadaki şirketler tarafından benimseniyor.

Günümüzde, lazerle kesim, elektronik, yarı iletken, otomotiv ve medikal endüstriler de dahil olmak üzere, dünya çapındaki endüstrilerde kullanılan en faydalı ve istikrarlı işlemlerden biri haline gelmiştir. Lazer teknolojisi, kesim dışı işlevlerinde daha da yaygındır, süpermarket kasalarından ülke çapında çalışan telefon ağlarına kadar her alanda kullanılmaktadır.

Lazerpol Hakkında

Lazerpol, Telasan Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra 2000 yılı başlarında, lazer kesim, lazer markalama, lazer kaynak gibi lazer sektöründe kullanılan her türlü makine ve ekipmanlarla birlikte, bu ürün gruplarının yedek parça ve sarf malzemelerinin tedariği, satışı ve satış sonrası teknik servis ve takip hizmetini yapmak amacıyla kurulmuş olup, ürün grubuna yıllar içerisinde UV printer baskı makinesi, yedek parça ve sarf malzemelerini ekleyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

444 3 103 Bizimle iletişime geçin