fbpx

Lazer Kesim ve Markalama Makineleri, Dijital Baskı Makineleri

Lazer Tüp Ömrü

Lazer cam tüpler lazer kesim makinelerinizin tek sarf malzemesidir. Lens ve aynalar da sarf malzemesi olarak kabul edilebilir olsa da, hem fiyatlarının daha uygun olması hem de periyodik bakımlarına riayet edildiğinde uzun ömürlü olmalarından dolayı bu kapsamdan ayrı tutulabilir.

Lazer tüplerinin ömürleri hakkında net bir süre vermek maalesef mümkün değildir. Çünkü lazer tüpünün hangi güçte, hangi akımda, hangi soğutucu ile, ne sıklıkta kullanıldığı yapılması istenen bu ölçümü çok değişken bir şekilde sonuçlandıracaktır. 4mm ahşap kesen bir kullanıcı, aynı sıklıkta tekstil ürünleri kesen bir kullanıcıya oranla lazer tüpünü çok daha önce bitirecektir. Çünkü ahşap kesiminde tüpte güç oranını arttırmak diğer bir deyişle tüpe daha çok yüklenmek gerekecektir.

Lazer cam tüp üreticileri, watt gücüne (yani ebatına) göre tüp ömürlerini 4000 ile 10000 saat ömürler deklare etmektelerdi. Fakat son zamanlarda üreticilerin, lifespan dediğimiz bu parametreyi cevaplamakta daha çekingen davrandığını görmekteyiz. Bunun da haklı sebebi olarak kullanım şeklinin bu parametreyi çok değişken bir şekilde sonuçlandırabilmesini gösterebiliriz.

Bunun bir diğer sebebi de tüp ömürlerinin fiziksel kısıtlamalardan dolayı çok da arttırılamayacak olmasıdır. Bu da rekabet halindeki üreticilerin, ömür parametresi üzerinden birbirlerine büyük üstünlükler sağlayamayacakları anlamına gelmektedir. Bu sebeple kıyaslama esnasında tüplerin ömürlerinden ise, garanti sürelerini kıyaslamak daha mantıklı hale gelmektedir.

Lazerpol olarak satışını yaptığımız 18 sene boyunca lazer tüplerinin de global tüketim alışkanlıklarına yönelik olarak ömürlerinde bir düşüş gözlemlediğimizi söyleyebiliriz. Fakat bununla birlikte tüp fiyatları da oldukça düşüş göstermiştir. Daha önce 1500USD civarında satışı yapılan bir tüpün bugün 350USD civarında satılıyor olması, tüp ömründeki düşüşleri bir nebze de olsa tolere etmektedir.

Satmış olduğumuz makinelerle birlikte, Lazerpol stoklarımızdan senelik yaklaşık olarak 2500-3000 arası tüp geçmektedir. Bu da bize net bir değer vermese de bir istatistik oluşturma şansı vermektedir. Bu istatistik sonucunda yoğun olarak ahşap/pleksi kesen kullanıcıların tüp ömürlerinin yaklaşık 1 ile 1.5 sene arasında değiştiğini, tekstil içinse 1.5 ile 2 sene arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu bilgiler istatistiki olup değişkenlik gösterebilir.

Lazerpol’den alınan tüm tüpler hem güç hem de ışık kalınlığı açısından test edilmektedir. Ayrıca tüm tüpler 6 ay garanti altındadır.

Aşağıdaki linke tıklayarak web sitemizde bulunan lazer makine tüp ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

https://lazerpol.com/urunler/lazer-makine-tupleri/

Lazerpol Hakkında

Lazerpol, Telasan Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra 2000 yılı başlarında, lazer kesim, lazer markalama, lazer kaynak gibi lazer sektöründe kullanılan her türlü makine ve ekipmanlarla birlikte, bu ürün gruplarının yedek parça ve sarf malzemelerinin tedariği, satışı ve satış sonrası teknik servis ve takip hizmetini yapmak amacıyla kurulmuş olup, ürün grubuna yıllar içerisinde UV printer baskı makinesi, yedek parça ve sarf malzemelerini ekleyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

444 3 103 Bizimle iletişime geçin