Lazer Kesim ve Markalama Makineleri, Dijital Baskı Makineleri

Fiber Lazer Markalama Makinesi Nasıl Çalışır?

En yalın anlamıyla lazer markalama, malzeme üzerinde kalıcı bir iz bırakmak için, yoğunlaştırılmış lazer ışını kullanan bir yöntemdir. Fiber markalama makinesi tipik olarak darbeli ya da sürekli dalga lazer ile çok geniş bir kapsamdaki uygulamaları gerçekleştirebilir, bunlar arasında kesim ve markalama en yaygın olanlarıdır.

Fiber lazer markalama yüksek hızlarda çalışır ve otomatize edilebilir bir sistemdir. Çelik, titanyum, alüminyum, bakır, seramik, plastik, cam, ahşap, kağıt ve karbon dahil olmak üzere çeşitli malzemeler üzerinde kalıcı uygulamalar yapabilir. Tüm bu malzeme çeşitleri üzerine yaygın kullanımda gördüğümüz, yazı markalama (seri numarası ve parça numarası), makineler tarafından okunabilir veriler (barkodlar, kimlik kodları ve 2d veri matrisi kodları) ya da grafik tasarımlar, kalıcı bir şekilde markalanabilirler.

Lazer markalama, bir malzemenin yüzeyini işaretlemek için odaklanmış bir ışık demeti kullanarak çalışır. Lazer ışını malzemenin yüzeyi ile etkileşime girdiğinde, malzemenin özelliklerini ve görünümünü değiştirir. Bu konsantre ışın, yalnızca belirli bir alanı hedefleyerek lazer markalama makinesinin neredeyse her yüzeyde okunması veya taranması kolay hassas, yüksek kaliteli, yüksek kontrastlı işaretler oluşturmasını sağlar. Bu özellik, fiber lazer markalamayı, kesinliğin ve kalıcılığın gerekli olduğu uygulamalarda ihtiyaç duyulan bir teknoloji haline getirir.

Lazer Teknolojisi

LASER kelimesi, Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation cümlesinin kısaltmasıdır, bir lazer ışın demeti, ışık kaynağından uyarılarak serbest kalmış bir atom olarak başlar. Bu ışık konsantre edilebilir ve işlem yapılacak malzemeye yönlendirilebilir. Serbest kalan enerji dalga boyu ve nanometre cinsinden ölçülür. Yüksek dalga boyu lazer dünyasında daha yüksek ve güçlü lazer demektir.

Örnek olarak bir yeşil lazer ışını sadece 532NM’dir ve ısı duyarlı hassas maddelere düşük güçte işlem yapabilirken bir fiber lazer 1070NM dalga boyuyla işlem yapar ve yüksek güçte çalıştığından metal gibi daha sert malzemelerde işlem sağlayabilir.

Yazıcı ile basım ve etiketleme gibi işlemlerle karşılaştırdığımızda fiber lazer markalama sarf malzemesi kullanmaz ve daha az bakım gerektirir. Kalıcı ve hatasız markalama yaparak günümüz dünyasında eşsiz bir konuma sahiptir. Lazerpol olarak fiber lazer markalama makine çeşitlerimiz ve satış sonrası teknik servisimiz ile bu teknolojiye ihtiyaç duyan müşterilerimize en üst düzeyde hizmet vermekteyiz. Aşağıdaki linke tıklayarak fiber lazer markalama makinelerimizi inceleyebilirsiniz.

https://lazerpol.com/urunler/lazer-markalama-makineleri/

Lazerpol Hakkında

Lazerpol, Telasan Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra 2000 yılı başlarında, lazer kesim, lazer markalama, lazer kaynak gibi lazer sektöründe kullanılan her türlü makine ve ekipmanlarla birlikte, bu ürün gruplarının yedek parça ve sarf malzemelerinin tedariği, satışı ve satış sonrası teknik servis ve takip hizmetini yapmak amacıyla kurulmuş olup, ürün grubuna yıllar içerisinde UV printer baskı makinesi, yedek parça ve sarf malzemelerini ekleyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

0212 637 88 22 Bizimle iletişime geçin