fbpx

Lazer Kesim ve Markalama Makineleri, Dijital Baskı Makineleri

Lazer Kazımada Dikkat Etmeniz Gereken 5 Konu

İster deneyimli bir profesyonel ya da isterseniz acemi bir amatör olun, tasarım ekipmanlarınızda doğru teknikleri öğrenmeniz, hatalardan kaçınmanızı ve zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Zaman zaman öyle durumlar olur ki tasarımcıları ve operatörleri şaşırtabilir, nerede yanlış yaptıklarını ya da neyi daha iyi yapmaları gerektiklerini düşünürler. Bu sadece lazer kesim tekniklerinde değil her alanda olabilen bir durumdur.

Hatalardan kaçınmak ve bir daha oluşmamasını sağlamak, başarının yarısıdır. Aşağıdaki önerilerimizi aklınızda bulundurarak sizde zaman kazanabilir ve en sık karşılaşılan bu hataları yapmadan tedbir alabilirsiniz.

Hata 1 : Tekstil Ürünleri Kazırken Lazerin Malzemeyi Yakması

Lazer kesme/kazıma makinesinin tekstil materyalini yakmasının önüne geçmenin ilk adımı hangi malzemelerin bu işleme uygun olduğunu ve hangi sıcaklığa kadar dayanıklı olduğunu bilmektir. Sağlam tekstil ürünleri, örneğin kot, kanvas kumaş, deri, kazıma sırasında yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. Ancak hassas malzemelerle çalışırken dikkatli olmalı hızı mümkünse %100 yapıp gücü %5-%10 seviyesinde kullanarak test etmeliyiz. Materyalimizin dayanabileceği gücü bulana kadar testlere devam edip, çalışacağımız malzemenin ve kullandığımız makinenin hangi ayarlarda en iyi sonucu verdiğini bulmalıyız.

Direkt olarak giysi üzerine yapılan kazıma işlemlerinde ise düşük dpi değerlerinde çalışmak faydalı olabilir. Yüksek dpi değerlerinde kumaşınız daha fazla materyal kaybı yaşayacaktır. Düşük dpi’da kazıma yapmak malzemenin üst kısmını hafifçe buharlaştırarak tüm malzemenin zarar görmesini engelleyecektir. Pek çok tekstil malzemesi 150 ile 300 dpi arasında sorunsuz çalışılabilir.

Hata 2 : Pleksi Kazıyorum Ama Buz Beyazı Görüntü Oluşmuyor

Yüksek ihtimalle bu yanlış pleksi malzemesini kullanmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Lazer kesim ve markalama projelerinde kullanılan iki tip pleksi vardır ve ikiside farklı uygulamalar için uygundur.

Pleksi plakaları ve objeleri bir kalıba dökülen likid akrilikten üretilir ve bu malzeme çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilir. Bu tip pleksi kazıma için uygundur çünkü kazıma işlemi sonunda buzlu beyaz bir görüntü ortaya çıkar. Bu malzeme ödüller ve plaketlerin üretimi için çok uygundur. Kesim için de uygundur.

Birde büyük ölçekli üretimlerde kullanılan ve daha ucuz olan bir akrilik türü vardır, bu kesim için daha uygun olmasına karşın, kazıma sırasında temiz sonuç vermez. Bu nedenle eğer pleksi kazımak istiyorsanız doğru malzemeye ulaştığınızdan emin olmalısınız.

Hata 3 : Cam ve Bardak Kazırken Kaliteyi Koruyamamak

Sıklıkla, lazer ışını cama temas ettiğinde istenilen derin kazımayı gerçekleştiremez ve tırtıklı yüzeylerin oluşmasına neden olur. Buzlu cam görüntüsü elde etmek isterken kimse kötü bir şekilde kazınmış ve kalitesiz görünen bir yüzey istemez.

Pürüzsüz kazınmış buzlu cam görüntüsü elde etmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz:

• 300 dpi gibi görece düşük bir çözünürlük ile kazımayı deneyin, noktaların birbirinden uzaklaşması hataları engelleyecektir.
• Tasarım dosyanızdaki siyahları %80 siyah olarak ayarlayın.
• Lazer kazıma makinanızı uygun “dihtering” modunda kullanın. Bu yumuşak ve pürüzsüz bir kazıma görüntüsü için önemli.
• Bazen kazınacak yüzeyin üstüne uygulanan ıslak bir kağıt havlu ya da gazete kağıdı yüzeyde oluşan sıcaklığın giderilmesine yardım eder ve kazıma kalitesini arttırabilir, uygulanan kağıdın üzerinde buruşukluk olmamasına dikkat edin.
• Bir diğer sıcaklığı düşürme yöntemi ise cam üzerine uygulayacağınız ince bir tabaka sıvı bulaşık deterjanıdır.
• Son olarak kazıma sonrası oluşan küçük cam parçaları varsa, bu alanı çizmez bir parlatma beziyle temizleyin.

Hata 4 : Ahşap Kazıma Aynı Ayarlarda Farklı Sonuçlar Verebilir

Ahşap en lazer dostu materyallerden biridir, sadece kolayca kesilebilmesi değil aynı zamanda kazımada da çok iyi sonuç verdiği için ahşap lazer ile işlenmeye çok uygundur.

Bununla birlikte ahşabın türüne göre kazımaya farklı tepkileri olabilir. Yoğunluğu az olan ahşap türleri, örneğin akçaağaç ya da kiraz, kazımaya güzel tepki verir, yakılan kısmın kontrastı daha iyi oluşur. Ancak daha yoğun ahşaplar daha fazla lazer gücüne ihtiyaç duyabilir.

Ahşaptaki damar yoğunluğu, üzerinde çalıştığınız ahşabın türüne bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Kiraz, kızılağaç, ceviz ve akçaağaç içlerinde oldukça küçük damar damarlara sahipken, meşe orta ila büyük damarlara sahiptir.

Örneğin, büyük kare bir kiraz parçasına kazıma yaparsak, çok düzgün bir görünüme elde ederiz; kazınmış alanın yüksekliği küçük değişikliklerle pürüzsüz olacaktır. Bununla birlikte, aynı kare bir meşe parçasına kazınmışsa, görünüşü büyük ölçüde değişecek ve çok düzgün olmayan bir görünüme sahip olacaktır.

Ahşap kazımada birkaç öneri:

• Akçaağaç ve kızılağaç en çok tercih edilen ahşap türleridir, kazıma sonucunda güzel bir kontrast oluşturarak desenin ortaya çıkmasını sağlarlar.
• Kaplamasız ham ahşaba kazıma yaparken ortaya çıkan duman ve partiküllerin kazıma alanına yapışmasını engellemek için daima aşağıdan yukarı doğru kazıma yapın, bu yöntem dumanın ve partiküllerin kazıma sırasında uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.
• Boyalı bir ahşapta kazıma yaptıktan sonra yüzeye yapışan duman ve kalıntıları nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.

Hata 5 : Lazer Makinem Eskisi Kadar Hızlı Çaışmıyor

Makinenizin temizlik zamanı gelmiş demektir. Diğer tasarım ekipmanlarında olduğu gibi, makineyi temizlemek iyi ve hızlı sonuç almak için gereklidir. Makinenizi her zaman teknik servisin önerdiği şekilde temizlemelisiniz. Lensleri kontrol etmeniz ve temizlemeniz ilk adım olacaktır.

Lazer kesim makinesindeki lensleri ve aynaları haftalık olarak kontrol edip eğer gerekiyorsa temizlemenizi öneririz. Eğer çok duman ve kalıntı oluşturan malzemeler kesiyorsanız (ahşap ve pleksi gibi) daha sık kontrol edebilirsiniz. Genellikle optikler altın sarısı ve parlak bir görünüme sahiptir, eğer üzerinde buğulu bir görüntü oluşmuşsa temizlenmesi gerekiyor demektir.

Yukarıdaki hatalar lazer kesim makinesi kullanan operatörler için çok sık karşılaşılan hatalardır. Ancak görüldüğü gibi bu hatalardan korunmak ve kaçınmak çok zor değil.

Lazerpol Hakkında

Lazerpol, Telasan Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra 2000 yılı başlarında, lazer kesim, lazer markalama, lazer kaynak gibi lazer sektöründe kullanılan her türlü makine ve ekipmanlarla birlikte, bu ürün gruplarının yedek parça ve sarf malzemelerinin tedariği, satışı ve satış sonrası teknik servis ve takip hizmetini yapmak amacıyla kurulmuş olup, ürün grubuna yıllar içerisinde UV printer baskı makinesi, yedek parça ve sarf malzemelerini ekleyerek yoluna istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

444 3 103 Bizimle iletişime geçin